En af Nordjyllands mest fotograferede boliger er solgt
Familien Agerbæk bor i USA og har købt en drøm af en feriebolig i det nordjyske - som samtidig har været i familiens eje i næsten hundrede år
Opdateret 24. februar 2023 kl. 07:38
SÆBY: Det er en af de mest ikoniske og mest fotograferede boliger i Nordjylland. Og bygningens betydning for byen bliver endda sammenlignet med Københavns "Den Lille Havfrue".
Nu er boligen ved den brusende å netop blevet solgt, og meningen er, at familien Agerbæk vil bruge en del af møllen som feriebolig.
Sæby Vandmølle har været i familien Agerbæks eje i 97 år. Og den gamle mølle bliver altså i familien, når Anne (fra Hjørring) og Niels (fra Silkeborgområdet) overtager den 1. marts.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.