Vold

Fik ekstra på kontoen: To mænd dømt for overfald i fængsel

To unge mænd blev dømt for at overfalde en medfange i Kragskovhede

Arkivfoto
Arkivfoto Scanpix Denmark

Opdateret kl. 10:35

JERUP: To unge mænd fik lagt ekstra tid oven i de fængselsstraffe, som de i øjeblikket afsoner i Kragskovhede Fængsel, da de blev dømt for et groft overfald i fængslet.

Overfaldet fandt sted 31. juli om aftenen, hvor den ene af de dømte - en 20-årig mand - nikkede en medfange en skalle.

Umiddelbart efter overfaldt en 19-årig mand først manden, der lige havde fået en skalle og senere en anden mand og slog dem i hovedet og på kroppen.

Ifølge anklagemyndigheden stak han også de to mænd i hovedet og på kroppen med en ukendt genstand.

Det er nemlig aldrig lykkedes at finde frem til, hvad der eventuelt kunne være blevet stukket med, men voldsofrene havde læsioner i hovedet, der kunne tyde på stik-sår, forklarer anklager Sofie Stokholm.

Den 19-årige nægtede dog at have stukket, og i øvrigt også, at der var tale om et overfald. Ifølge ham var der tale om et almindeligt slagsmål.

Det var Retten i Hjørring ikke helt enig i, og idømte den 19-årige et år og tre måneders fængsel for grov vold.

Den 20-årige erkendte at have nikket en skalle, og det var også det eneste han blev dømt for, hvilket udløste tre måneders fængsel.

Årsagen til overfaldet i fængslet, blev der aldrig kastet lys over i retten.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden