Pinligt. Til grin. Giver ingen mening. Ekspert er klar i spyttet om millionbesparelser
At spare en øvelse for fregatten Absalon væk møder ingen forståelse hos Olfi-redaktør
Opdateret kl. 20:24
Forsvaret skal resten af 2024 og ind i 2025 spare penge - masser af penge.
Det har netop ført til aflysning af en øvelse - FOST, som står for Fleet Operational Sea Training - der ellers skulle sikre, at fregatten Absalon, der har base i Frederikshavn, kunne være Danmarks udrykningsflagskib til brændpunkter rundt i verden. Det skriver dr.dk.
Aflysningen sker for at spare 32 millioner kroner i søværnet resten af året, men saboterer så Danmarks evne til at håndtere kriser i eget farvand eller deltage i internationale missioner, skriver mediet.
- Det skal dog fremhæves, at deltagelse på FOST ikke er en forudsætning for, at Søværnet kan udsende en fregat. Det afhænger konkret af forhold såsom opgaven og truslen, lyder det i et svar til dr.dk fra Søværnet.
Og aflysningen møder ingen forståelse hos redaktør af forsvarsmagasinet Olfi, Peter Ernstved Rasmussen, der selv er tidligere reserveofficer og vært på forsvarsmagasinet Frontlinjen på Radio 4.
- Det giver absolut ingen mening overhovedet, forklarer Peter Ernstved Rasmussen og fortsætter:
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.