To mistænkelige brande - kan være opstået i forbindelse med fyrværkeri
Politiet har mistanke om, at brandene kan være opstået i forbindelse med fyrværkeri
Opdateret kl. 13:19
Brandfolk fra Skagen samt Nordjyllands Politi var natten til tirsdag ude til to brande i Skagen by, og tirsdag formiddag har politiet undersøgt brandstederne nærmere.
Det fortæller politikommissær Peter Skovbak fra lokalpolitiet i Frederikshavn.
Klokken 22.38 kom der en anmeldelse om en brand på Mosegårdsvej 27, hvor der var brand i noget pap eller papir i en opgang. Her lugtede en beboer dog røg, og opdagede ilden, der blev slukket med vand.
Klokken 00.20 kom der anmeldelse om en brand på Danevej 34 - der er i samme bebyggelse som Mosegårdsvej 27, men i den anden ende af bygningen.
Her var det et affaldsskur til opbevaring af containere, der var ild i.
Peter Skovbak kan ikke sige med sikkerhed, om de to brande er påsat.
- Det er meget mistænkeligt, at to brande opstår så tæt på hinanden - og med kun med en time og 40 minutters mellemrum. Men brandene kan også være opstået ved et uheld, siger Peter Skovbak.
Politiet har en mistanke om, at brandene kan være opstået i forbindelse med noget fyrværkeri.
- Det er ikke noget vi er sikre på, så vi vil meget gerne hjælp fra folk, der har hørt eller set noget mistænkeligt i området omkring Mosegårdsvej og Danevej. Og har man hørt eller set nogen, der går rundt med fyrværkeri - eller har man hørt eller set afskydning af fyrværkeri, så vil vi også meget gerne høre om det, siger Peter Skovbak.
Politiet kan kontaktes på telefon 114.
Ingen personer kom noget til ved de to brande, der var hurtigt slukket.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.