Skeptiske frederikshavnere til møde om havmøller
Mat stemning blandt modstandere
Debatten om fem store havmøller, som energiselskabet European Energy vil sætte op ud for Frederikshavn Havn, har givet anledning til heftig debat i byen. Og ikke mindst blandt dem, der som sommergæster eller lystsejlere har tilknytning til den lille ø Hirsholm.
De op til 265 meter høje møller placeres nemlig meget tæt på øen.
Torsdag aften samlede et orienteringsmøde i Det musiske Hus i Frederikshavn om miljøkonsekvenserne af møllerne godt 100, fortrinsvis lidt ældre tilhørere. Flere af dem stillede spørgsmål på vegne af Foreningen Hirsholm uden møller.
Når stemningen alligevel var lidt mat og opgivende, så skyldes det måske, at mange af modstanderne har erkendt, at slaget er tabt, fordi møllerne kommer alligevel.
Energistyrelsen forventer nemlig at kunne give etableringstilladelse.
Det oplyste Specialkonsulent Tobias Grindsted, Energistyrelsen, som åbnede mødet.
Han oplyste, at de miljøkonsekvenser, som rådgivningsvirksomheden Niras har beskrevet i miljøvurderingen efter styrelsen opfattelse ligger inden for det acceptable.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.