Fiskeri

Sammenstød til havs: To fartøjer tilbageholdes

Søfartsstyrelsen undersøger, hvad der skete, da to skibe stødte sammen

Fiskekutteren kunne selv sejle til Strandby Havn efter kollissionen. Arkivfoto Jesper Thomasen
Fiskekutteren kunne selv sejle til Strandby Havn efter kollissionen. Arkivfoto Jesper Thomasen

Opdateret 23. maj 2022 kl. 15:06

STRANDBY/SKAGEN: Torsdag kolliderede to skibe i Tannis Bugt.

Olietankeren "FSL Hong Kong" og fiskefartøjet "Søren Strandby" kom for tæt på hinanden under sejlads, men endnu er årsagen til sammenstødet uklart.

Det oplyser Martin John, synschef i Søfartsstyrelsen fredag eftermiddag.

- Vi har tilbageholdt fiskeskibet og tankskibet for at få oplysninger om, hvad der skete og om alle primære søfartsregler er overholdt, siger Martin John.

Ingen mennesker kom til skade, og ingen af de to fartøjer led større overlast ved sammenstødet på havet.

- Fiskefartøjet kunne selv sejle til Strandby Havn, og tankskibet ligger nu for anker ud for Skagen, til vi er færdige med vores undersøgelser, siger Martin John.

Ifølge siden Fiskerforum.dk havde fiskeskipper Søren Strandby og hans makker været på havet efter jomfruhummer, da olietankeren poludselig dukkede op ud af det blå.

- Der var en der holdt hånden over os i dag, siger skipperen til Fiskerforum.dk.

Søfartsstyrelsen undersøger nu blandt andet, om mandskabet om bord på de to fartøjer har været uagtsomme, ligesom man undersøger, om for eksempel vejrliget kan have haft indflydelse på kollisionen.

Sammenstødet skete et godt stykke fra land - se det på kortet her.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden