Biler

Fremtidens BMW kan det hele

Fremtidsvisionen BMW Vision Next 100 er både en ”drivers car” og et rullende kontor

BMW’s chefdesigner, Adrian van Hooydonk, har skabt en fremtidsvision i et dramatisk design, der ligner en coupé, men er lige så fleksibel som en forvandlingskugle.  Foto: BMW
BMW’s chefdesigner, Adrian van Hooydonk, har skabt en fremtidsvision i et dramatisk design, der ligner en coupé, men er lige så fleksibel som en forvandlingskugle. Foto: BMW

BILER: Hvad gør du, hvis du lever af at skabe biler i den dyre ende, der har køreglæde som dna, mens verden er på vej mod selvkørende biler, der bare skal fragte dig fra A til B?

BMW har et bud, der er blevet præsenteret t i anledning af, at mærket har rundet de 100 år og meget gerne vil være med de næste.

Midlerne hedder smækkert premium-design og biler, der kan skræddersys til den enkelte og skifte karakter, så køretøjet det ene øjeblik er en køremaskine og det næste en rullende dagligstue eller et kontor.

BMW Vision Next 100 omsætter tankerne, der ligger i en fremtid, der måske ikke er så fjern endda.

Her er der udsigt til storbyer med langt flere mennesker end i dag, men også flere selvkørende biler.

[billlede2]

- I fremtiden er der en ting, som der helt sikkert vil være mindre af, nemlig tid. Derfor vil connectivitet være overalt i folks liv, og det er her, vi ser nye muligheder for premium mobilitet, lyder det fra Harald Krüger, der er bestyrelsesformand for BMW.

Forvandlingskugle

Konceptbilen er gjort til et coupélignende køretøj, der kan tilpasses føreren helt.

Her er lagt op til, at man i selv-køre-indstilling booster motoren og får anvist den hastighed, styrebevægelser og ideel-linjer, der gør en køreoplevelse så medrivende som muligt.

I den selvkørende indstilling forsvinder rat og midterkonsol, og sæderne drejes mod hinanden. Den opsætning er ikke urealistisk, mener Adrian van Hooydonk, chefdesigner hos BMW.

3D-signaler

- Hvis du som designer har evnen til at forestille dig noget, er det ikke urealistisk, at det bliver virkeligt, siger han.

Instrumenteringen foregår med 3D-signaler, mens sensorer tillærer sig de om bord værendes vaner.

BMW har vist, at mærket er langt fremme med nye typer interaktiv instrumentering, hvor funktionerne styres med håndbevægelser.

Det blev bl.a. præsenteret på den store elektronikmesse i Las Vegas, hvor en i8 var udstyret med bevægelses­styret betjening.

Der er ingen oplysninger om motorprogrammet i konceptbilen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden