Fugle

Fuglekvidder i Skovsgård

500 forskellige fuglearter udstilles

Der bliver masser af farvestrålende fugle at se på i Skovsgård. Privatfoto
Der bliver masser af farvestrålende fugle at se på i Skovsgård. Privatfoto

SKOVSGÅRD: I weekenden den 27. og 28. oktober løber den årlige Fugle- og Hobby-udstilling af stabelen i Skovsgård Hallen.

- Som de foregående år er hele hallen pyntet op med træer og buske i efterårets farver, hvori de mange volierer er flot indpasset, sådan at man i fred og ro kan bevæge sig rundt blandt de godt 500 forskellige fuglearter, som stammer fra det meste af verden, fortæller Finn Pedersen fra Jammerbugt Fugleforening.

- Denne dejlige hobby som det jo er, at have med tropiske fuglearter at gøre, skaffer fugleholderen en hel masse kontakter og viden rundt om i Europa, når der skal indkøbes nye fugle.

Når man er medlem af en af de mange lokalforeninger i Danmark er der en hel bunke ekspertise at rykke på.

Gå til relaterede emner

Forsiden