Gå med på Julemærkemarchen
Gå med på søndag og støt julemærkehjemmene
FREDERIKSHAVN: Landet over er der Julemærkemarch på søndag den 7. december. Gå en tur på fem eller ti kilometer og støt samtidig børn på Julemærkehjem.
I Frederikshavn er udgangspunktet for julemærkemarchen Frederikshavn Boligforening, Harald Lunds Gade 15, og starten går klokken 10. De to ruter er markeret med bånd. Det er Fodslaw Frederikshavn i samarbejde med Julemærkefonden, der arrangerer.
Julemærkemarchen foregår 63 forskellige steder i landet. Gåturene er på henholdsvis fem og ti kilometer, og for mange er det blevet en rigtig hyggelig juletradition. Vil du hellere løbe ruten, kan du også det.
Efter sidste års fælles gåtur, hvor knap 18.000 deltog, kunne Julemærkemarchen overrække Julemærkefonden en check på 1.000.001 kroner. Siden starten i 1977 har flittige fødder gået 15,5 mio. kroner ind til det gode formål.
Vigtigt bidrag til børnene
Hvert år får 750 børn i alderen syv til 14 år hjælp på et af de fire Julemærkehjem i Danmark, og med en venteliste på 400 børn til Julemærkehjemmene er bidraget fra Julemærkemarchen meget vigtigt.
- Donationen og det utrættelige frivillige arbejde bag Julemærkemarchen har stor betydning for os, fortæller direktør i Julemærkefonden, Søren Ravn Jensen.
- Julemærkehjemmene modtager kun 6 procent i offentligt tilskud, så vi er helt afhængige af, at folk støtter indsamlingsinitiativer som Julemærkemarchen.
Sådan deltager du
Mange har allerede forhåndstilmeldt sig Julemærkemarchen, men der er plads til alle. Mød op på et af startstederne på søndag, så er du med. Det koster 60 kroner for et medaljestartkort og 30 kroner for et diplomstartkort. Alt overskud går til Julemærkefonden. På www.julemaerkemarchen.dk kan du se alle startsteder og starttidspunkter.
ativer som Julemærkemarchen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.