Glaskunst på mellemtrinnet
HJØRRING: Mariehøns, edderkopper og hr. Kanin fra Alice i Eventyrland i klart og farvet glas pryder nu gangene på Holmegårdsskolen.
Skolen har siden sidste år haft et ekstra valgfagstilbud, kaldet det kreative mellemtrin, hvor eleverne i 4. til 6. klasse blandt andet har lavet glaskunst sammen med den lokale glaskunstner Kirsten Olesen.
24 elever har i glasstykker fortolket temaerne insekter og Alice i Eventyrland.
Kreativ på mellemtrinet
Arbejdet med glaskunst har blot været et af tilbuddene til 4. til 6. klasseleverne. Skolens idrætslærere har haft et valgfagshold i idræt, Fortuna Hjørring har stået for et valgfagshold i fodbold, og Hjørring Musikskole har spillet med de elever, der godt kunne lide musik.
- Vi har som skole åbnet os mere ud mod lokalsamfundet, siger skoleleder på Holmegårdsskolen, Birgit Amtoft.
Forskud på skolereform
Alle valgfagsholdene har været frivillige, men der har alligevel været mange elever, der har haft lyst til at dyrke musik og idræt eller være kreative onsdag eftermiddag efter undervisningen.
- Vi har taget lidt forskud på den nye skolereform og vil tage de spæde men gode erfaringer med anderledes skolegang videre, siger Birgit Amtoft.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.