Gnags tilbage i Nibe
Veteranerne præsenterer gammelt og nyt materiale på årets festival
Opdateret 23. maj 2022 kl. 10:40
NIBE: Veteranorkestret Gnags har fået ny luft under vingerne med udsendelsen af deres 22. studiealbum "Nørd" for nylig.
Sange derfra - og med garanti også et bredt udsnit af bagkataloget - kan opleves, når Gnags til sommer spiller på Nibe Festival, i øvrigt for tredje år i træk.
Den aarhusianske popsanger Rasmus Walter dukker også op i Skalskoven. Lige nu er han på en Danmarksturné, der fredag aften runder Skråen i Aalborg, men har du ikke mulighed for at opleve ham der, kommer der altså en ny chance til sommer.
Også langt yngre danske kunstnere har meldt deres ankomst. Popsanger/singer-songwriter Alex Vargas, der om få uger sender sit andet album på gaden, dukker op, og det samme gør den kun få år gamle elektroniske trio Chinah, der i 2015 brød igennem med singlen "Away From Me" og sidste år vandt talentprisen ved DR’s P3 Guld.
Nibe Festival holdes 28. juni-1. juli, og fra billetkontoret meldes det, at der allerede er solgt flere partoutbilletter end i rekordåret 2016, men der er stadig billetter at få i alle kategorier.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.