Basketball

Godkendt indsats mod tophold

Sæby BBC fulgte med Aalborg BK i kvindernes 1. division i basketball

Trængsel under kurven, hvor Sæby BBC forsøger med en aflevering. Foto: Kim Dahl Hansen
Trængsel under kurven, hvor Sæby BBC forsøger med en aflevering. Foto: Kim Dahl Hansen Foto Kim Dahl Hansen

SÆBY: Trods en flot indsats i det nordjyske lokalopgør mod Aalborg BK i kvindernes 1. division i basketball måtte Sæby BBC indkassere et nederlag på 63-51 til det aalborgensiske tophold.

Periodecifrene lød på 10-17, 22-18, 7-14, 12-14.

I første periode fulgte Sæby BBC med til 5-5, men herefter kostede Sæbys aggressive forsvar dyrt. I angrebet var Charlotte Simonsen og Line Ypkendanz godt skydende.

I anden periode fik hjemmeholdet justeret på forsvaret og tre-pointskytterne i angrebet blev kørt i stilling med Charlotte Simonsen som sikkerheden selv fra distancen, og ved halvleg var gæsternes føring kun på 35-32.

Sæbys forsvar stod godt i tredje periode men kunne ikke forhindre Aalborg BK i at bringe sig foran 49-39 inden sidste periode. Her spillede de to hold næsten lige op, men Sæby kunne ikke hente det tabte ind og måtte se sig slået 63-51.

Signe Brandt lavede 18 point og Charlotte Simonsen 15 for Sæby BBC.

Gå til relaterede emner

Forsiden