Fjerritslev

Halejer frygter, at brand er påsat

Grundet de mange brande i Fjerritslev-området er ejeren af den tidligere hal, som er nedbrændt, bange for, at branden er påsat

Holger Jørgensen, der ejer den tidligere ridehal, som er nedbrændt, er chokeret efter branden, som han er bange for er påsat.  Foto: Lars Pauli
Holger Jørgensen, der ejer den tidligere ridehal, som er nedbrændt, er chokeret efter branden, som han er bange for er påsat. Foto: Lars Pauli Lars Pauli

Opdateret 28. september 2017 kl. 13:58

FJERRITSLEV: Det ryger stadig fra ruinerne af den tidligere ridehal på Bakkevej i Fjerritslev, som der søndag aften udbrød brand i.

Hallen var fyldt med bigballer, og derfor er Nordjyllands Beredskab i Jammerbugt stadig på stedet. Ejeren af hallen Holger Jørgensen fulgte også med på den røgfyldte sidelinje. Brandvæsenet blev alarmeret kl. 19.37.

- Min kone skulle lige ind på kontoret, for hun synes, at der var noget som buldrede, hun troede det var computeren. Men så gik hun hen til vinduet, og så kunne hun se et flammehav heroppe, siger Holger Jørgensen.

Foto: Lars Pauli

Han var mandag meget berørt af branden, da en masseminder også gik op i røg, da hallen i årevis er blevet brugt til ridelejr, før den blev brugt til opbevaring af halm.

- Jeg har det skidt, jeg synes, at det er trist at komme op og se sådan noget.

Med hensyn til brandårsagen, siger han.

- Det er et godt spørgsmål, men efter, at der er sket så meget her omkring, så er vi bange for, at det er påsat, men som sagt, vi ved det ikke, siger Holger Jørgensen, der henviser til de mange mystiske brande i Fjerritslev-området, som har ramt flere sommerhuse, og som politiet mener, kan være påsatte.

Foto: Lars Pauli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden