Havekoncert med globalt udsyn
Ideen var sommerkoncerter for lokale og turister
SKOVSGÅRD: Den første evaluering af sommerens fire havekoncerter på Skovsgård Hotel lyder på en succes både økonomisk og indholdsmæssigt.
Musik for hele verden
- Koncepten for koncerterne var at tilbyde musik med globalt udsyn. Musik fra andre steder end det traditionelle engelske og amerikanske, som vi normalt lytter til, forklarer Karsten Højen.
Godt besøgt
- Det pæne besøgstal, omkring 60 til den første koncert og 120 til hver af de tre næste, betyder, at vi har fået større indtægter end ventet, selv om en billetpris på 50 kroner ikke rykker ret meget på bundlinien. Men lad os nu se på hele økonomien for koncerterne, inden vi udmelder resultatet. Vi havde ikke budgetteret med, at entreen kunne dække omkostningerne, lyder det forsigt fra Karsten Højen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.