Blokhus

Havet giver og havet tager

Den sidste tids storme har bragt Sømærket ved Blokhus faretruende nær kanten

For 10 år siden blev sømærket opsat et godt stykke væk fra stranden i Blokhus. Foto: Flemming Dahl Jensen
For 10 år siden blev sømærket opsat et godt stykke væk fra stranden i Blokhus. Foto: Flemming Dahl Jensen Flemming Dahl Jensen

BLOKHUS: Klitterne ved Blokhus er synligt mærkede af det voldsomme vejr i årets første måned. Keld Sørensen, der har været strandfoged ved Blokhus siden 1997, har nøje fulgt klitternes vandringer og forandringer. Han er ikke decideret foruroliget over havet og blæstens favntag med klitterne, men han betragter alligevel den seneste tids voldsomme vejr som en markant forandring.

- Der er i hvert fald smuttet fire meter i den her omgang. Det går den forkerte vej, fortæller han.

I den yderste forpost står det karakteristiske Sømærke fra 2005, der siden opsætningen har set havet komme nærmere og nærmere. Og det er her, Keld Sørensen umiddelbare bekymring finder rod.

- Hvis det her fortsætter, så hænger det yderste ben ud i luften inden for 5 år.

Den udsigt får dog ikke Den Erhvervsdrivende Fond Strandcenter Blokhus, der står bag opsætningen af det karakteristiske Blokhus-kendetegn, til at miste fodfæstet.

- Det, vi har gjort, er, at vi har konsulteret kommunen og de mener ikke, at der er nogen fare lige med det samme. Det slår vi os til tåls med, fortæller bestyrelsesmedlem Peter Dahl.

Lagt til og trukket fra

For selv om det virker voldsomt og erosionen af klitterne har været markant her i årets spæde begyndelse, mener Keld Sørensen heller ikke, at der er grund til ”her og nu-panik” for Blokhus-boerne, hvis eneste bolværk mod Vesterhavet er netop klitterne. For det, der sker nu, er en naturlig del af kyststrækningens cyklus, fortæller han.

- Jeg kan sige så meget, at da Danland blev bygget, der var der den flotteste havudsigt fra den ene af blokkene. Men siden 1978, er klitterne steget med 7,4 meter ved sand der er føget til. Det er så det, havet er ved at tage tilbage igen. Sådan har det svinget frem og tilbage alle årene. Der kommer lidt og der forsvinder lidt.

- Det er en helt naturlig proces. Det er klart, at hvis det bliver ved med at være så voldsomt, som vi har set den seneste tid, så sker der erosion. Men det vender igen, så kommer sandet tilbage, fortæller Keld Sørensen.

Blandt andet bevidner fremkomsten af det gamle ophalerspil og betonsokkelen den var fastgjort til at klitkanten, har befundet sig betydeligt længere tilbage og måske nu er kommet tilbage til tidligere tiders ”strandgrænse”.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden