Heste

Hej - jeg er haflinger

Med 101 heste blev arrangementet Haflinger 2014 på Lerbæk Skandinaviens største nogensinde

Laura Ræbild på billedet og hendes mor Ann er fra Sterup v. Jerslev, og familien har været meget involveret i at arrangere Haflinger 2014. Armani er Lauras hest.Foto: Henrik Louis
Laura Ræbild på billedet og hendes mor Ann er fra Sterup v. Jerslev, og familien har været meget involveret i at arrangere Haflinger 2014. Armani er Lauras hest.Foto: Henrik Louis

Opdateret 20. maj 2022 kl. 08:43

FREDERIKSHAVN: Haflingeren rides af mange voksne, selvom den ikke er større end en pony. Det er en race, som flere og flere interesserer sig for i Danmark. Faktisk kunne man i weekenden samle det største antal haflingere nogensinde i Skandinavien. 101 haflingere og mindst dobbelt så mange mennesker var i Frederikshavn.

Og både børn og voksne, der elsker denne særlige race, havde sat hinanden stævne ved Haflinger 2014 i denne weekend på Sportsrideklubben Lerbæk. Overalt så man de flødefarvede heste med de karakteristiske lyse manker. I gang med at springe, ride dressur eller blive fremvist for to dommere fra Tyrol.

Haflinger 2014 var både Danmarksmesterskab og kåring, og derfor var der også to foreninger bag stævnet, nemlig Haflingersport, der tager sig af konkurrencedelen og Haflinger avlsforeningen, som stod for kåringen.

- Vi har to italienske dommere med til vores kåring, fortæller arrangør Ann Ræbild fra Jerslev, som ligesom mange af de andre deltagere både havde heste med i konkurrencerne og i kåringen.

Dommerne Valerio Raschetti og Günther Dejori kommer fra Sydtyrol, og reglerne siger, at det kun er dommere fra den del af verden, der kan kåre haflingere.

- Det skyldes, at haflingerracen opstod i Sydtyrol heriblandt i landsbyen Hafling, forklarer Ann Ræbild.

Hun kunne i øvrigt glæde sig over, at en af hendes hopper, Wendika af Vognmandsgården blev kåret som elitehoppe af de italienske dommere. I alt 25 hopper og hingste ønskede at blive kåret af de italienske dommere. 19 opnåede kåring og to hopper opnåede elitehoppestatus.

Den lille hest er velegnet både som springhest og som dressurhest. Og som en af de bedste ryttere i landet Sandra Bejlegaard fra Hjørring forklarer, så er haflingeren klar til at knokle. Den kan simpelthen godt lide at arbejde, og det skyldes racens historie.

Racen var oprindelig en transporthest, som blev brugt på de smalle bjergstier i alperne.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden