Knivstikkeri

Knivstikkeri på bodega: Både mand og kvinde stukket

En 39-årig mand blev anholdt på stedet

En 39-årig blev natten til lørdag anholdt efter knivstikkeri på Bodegaen i Sindal. Foto: Jan Pedersen
En 39-årig blev natten til lørdag anholdt efter knivstikkeri på Bodegaen i Sindal. Foto: Jan Pedersen

Opdateret 23. maj 2022 kl. 12:42

Opdateret kl. 14:40 med med resultatet af grundlovsforhøret

SINDAL: De havde angivelig haft en uoverensstemmelse tidligere på aftenen, men kort før klokken 02 natten til lørdag løb tingene helt af sporet på Bodegaen på Nørre Torv i Sindal. En 39-årig mand trak en kniv og stak en 49-årig mand i maven.

Foto: Jan Pedersen

Politiet blev kaldt til Bodegaen klokken 01.47, hvor gerningsmanden var blevet tilbageholdt og blev anholdt på stedet.

Den 49-årige var lørdag morgen indlagt i kritisk tilstand på Aalborg Universitetshospital, fortæller vagtchef Poul Fastergaard, Nordjyllands Politi. I løbet af formiddagen oplyste politiet, at den 49-årige nu meldes uden for livsfare efter operation på sygehuset.

Vagtchefen fortæller, at de to mænd kendte hinanden i forvejen, men hvad skænderiet præcist har drejet sig om, ved man ikke.

De to mænd er i forvejen kendt af politiet. Ifølge vagtchefen er det dog ikke fra "hårdkogte kriminelle miljøer".

Den 39-årige mand blev ved et grundlovsforhør ved Retten i Hjørring lørdag varetægtsfængslet i fire uger. Han sigtes for drabsforsøg på den 49-årige mand samt for grov vold ved også at have stukket en kvinde i armen i forbindelse med samme episode på bodegaen i Sindal.

Den 39-årige nægter sig skyldig, men kærede ikke varetægtsfængslingen til landsretten, oplyser anklageren Kim Kristensen fra Nordjyllands Politi.

Anklageren kan ikke give yderligere oplysninger om, hvad den 39-årige har forklaret, da grundlovsforhøret foregik bag lukkede døre.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden