samfund

Ansatte føler sig jagtet og utrygge: 68 medarbejdere er rejst

Kritik af ledelsen på stort botilbud tager til - politikerne forholder sig tavse

Flere henvender sig med kritik af forholdene på institutionen Aage Holms Vej. 
Flere henvender sig med kritik af forholdene på institutionen Aage Holms Vej.  Foto: Torben Hansen

Opdateret 14. februar 2024 kl. 16:10

Uroen ulmer blandt ansatte og egentlig også blandt flere beboere på det store botilbud for udviklingshæmmede. 

Pårørende bemærker, at der ofte er smadrede ruder i institutionen med 132 ansatte og 36 beboere i Hjørring. 

Meget fast personale har forladt stedet de seneste to år, og mange nye ansigter gør beboerne utrygge, fortæller flere pårørende og nuværende ansatte. 

I en ophedet debat om en vedtaget budgetbesparelse, beskylder flere pårørende institutionen for, at der efterhånden er tale om ren opbevaring. 

Der er ofte smadrede ruder på Aage Holms Vej. Særligt én beboer er tilsyneladende meget krævende. privatfoto

Nordjyske kan nu afsløre fakta om et stort udtræk af medarbejdere og også et højt sygefravær.

Vi har desuden kontakt med en række tidligere og nuværende medarbejdere, der samstemmende fortæller om en meget hård tone fra ledelsen. 

Det underbygges i indholdet af en officiel klage til kommunens topledelse, som Nordjyske er kommet i besiddelse af. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden