Ejendomsmarked

Byens forsamlingshus ryger på tvangsauktion

I 90 år er der festet i bygningen - men nu ryger den på tvangsauktion

Det er svært at drive forsamlingshuse i disse år. Derfor ryger dette nordjyske af slagsen nu på tvangsauktion.
Det er svært at drive forsamlingshuse i disse år. Derfor ryger dette nordjyske af slagsen nu på tvangsauktion. Arkivfoto: Lars Pauli

Opdateret kl. 11:39

Du kan let blive tvunget til at slippe 300.000 kroner for en brugt Volkswagen - men så mange penge skal du faktisk ikke hive op af lommen, hvis du ønsker at købe forsamlingshuset i den nordjyske by Tårs.

Hvis du køber forsamlingshuset, så får du en festsal med scene - og plads til 150 gæster. Bygningen rummer desuden køkken, lagerrum og garderobe med dame- og herretoiletter. 

Lyder det som et røverkøb?

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden