Her skal tusindvis af vælgere stemme på nyt afstemningssted
Mere end 5000 vælgere i Hjørring skal sætte deres kryds på en ny adresse i byen
HJØRRING: Mere end 5000 vælgere skal afgive deres stemme et nyt sted i Hjørring, når der er folketingsvalg 1. november.
Ved det seneste folketingsvalg havde 5200 borgere mulighed for at afgive deres stemme på Vendelbohus, men ved det kommende valg skal de i stedet troppe op på Vendsyssel Teater på Banegårdspladsen.
Årsagen er det aktuelle gravearbejde i Hjørrings bymidte, hvor et forskønnelses- og klimaprojekt er ved at tage form. Det indebærer også gravearbejde foran Vendelbohus.
- Så det er ikke hensigtsmæssigt at bruge Vendelbohus af hensyn til tilgængeligheden, forklarer Helle Larsen fra borgmesterkontoret.
Der er 21 afstemningssteder i Hjørring kommune.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.