Turisme

Nu er den gal igen

Vind, vejr og sand lever som altid sit eget liv på kanten af knuden - men snart vælter det ind med højtidens turister

Rubjerg Knude gæstes af næsten en halv million gæster om året - og omkring halvdelen af dem skal en tur i fyret.
Rubjerg Knude gæstes af næsten en halv million gæster om året - og omkring halvdelen af dem skal en tur i fyret.

Opdateret kl. 20:09

Når det gælder små børn, så skal man som bekendt kunne kravle, før man kan gå - det er efterhånden også tilfældet, hvis man vil til tops i Rubjerg Knude Fyr ved Lønstrup.

Det berømte fyr blev - med hele verden som publikum - flyttet 70 meter ind i landet, så det ikke styrtede i Vesterhavet. 

Men det var ikke ensbetydende med, at vind og vejr ikke kunne skabe problemer for det 700 ton tunge fyr.

Foto: Thomas Nielsen

Hurtigt viste det sig nemlig, at sandet blæste væk omkring fyrets sokkel på den nye placering - og en entreprenør blev hyret til at stampe en ordentlig dynge stabilgrus fast rundt om fyret i 2020.

Der skal store skridt til, hvis man vil ind i fyret. Foto: Thomas Nielsen

Det sikrede, at situationen ikke udviklede sig, så det ville ende med en decideret risiko for, at fyret kunne vælte. Men her kort før højtiden - hvor masser af gæster plejer at slå et smut omkring fyret i juleferien - er adgangen ikke så lige til.

Efterhånden skal man træde knap en meter op for at komme ind i fyret - eller kravle ind, hvis man ikke er udstyret med lange stænger fra naturens hånd.

Det er Naturstyrelsen, der har ansvaret for området - og her er meldingen om det forsvundne sand følgende:

- Vi har lagt mere sand på flere gange - senest op til efterårsferien. Det er noget, vi arbejder med løbende - og vi skal også nok få lagt noget mere på inden jul, lyder det fra skovrider Jesper Blom-Hansen, Naturstyrelsen Vendsyssel.

Der blev også i efteråret "plantet" en del nåletræer ved fyret i et forsøg på at holde på sandet. 

Skrå skrænt

Rubjerg Knude besøges af lige under en halv million mennesker om året - og næsten halvdelen af dem gæster fyret.

Tirsdag aften viste DR et vejr-klip med Murer-Kjeld ved fyret.

Her fortalte han blandt andet, at der er kommet mere gang i den stride vestenvind omkring fyret, fordi skrænten nu er blevet skrå og derfor ikke skærmer så meget som tidligere.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden