Standup comedy

Øgendahl og Horne Efterskole hjælper hjemløse

Efterskolen forventer at skaffe kvart million kr. til hjemløse

Mick Øgendahl - her i studiet hos Radio Nordjyske/ANR - optrådte lørdag aften i Hirtshals for at skaffe penge til Horne Efterskoles indsats for at støtte hjemløse. Arkivfoto: Martin Damgård
Mick Øgendahl - her i studiet hos Radio Nordjyske/ANR - optrådte lørdag aften i Hirtshals for at skaffe penge til Horne Efterskoles indsats for at støtte hjemløse. Arkivfoto: Martin Damgård

Opdateret kl. 19:53

HIRTSHALS: Horne Efterskoles indsats for hjemløse i Danmark satte lørdag aften ekstra turbo på med et stand up-show med Mick Øgendahl i Hirtshals Idrætscenter.

850 havde købt billet til showet, hvor den kendte komiker Mick Øgendahl optrådte gratis. Entre-indtægterne går direkte til horneHjælp, som er Horne Efterskoles årligt tilbagevendende indsamling til organisationen Hus Forbi's arbejde med hjælp til udsatte mennesker i Danmark.

- Vi forventer, at skaffe 250.000 til 300.000 kr., som går ubeskåret til Hus Forbi's hjælp til hjemløse, fortæller efterskolens forstander Mogens Jensen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden