Stort rykind hos Nordjyske Medier: Nye lokaler indviet
Reception i anledning af flytning til centrum blev et tilløbsstykke
Opdateret 16. maj 2022 kl. 13:41
HJØRRING: Det blev et større tilløbsstykke, da Nordjyske Medier torsdag eftermiddag bød velkommen i sine nye lokaler på Sct. Olai Plads - efter at have resideret på Frederikshavnsvej siden 1986.
- Der var nok en og anden, som troede, vi var lukket, da vi i december forlod Frederikshavnsvej. Det er vi ikke - vi er stadig fast forankrede i både Hjørring og Vendsyssel, slog annoncedirektør Søren Martin Mørch fast i sin velkomst.
- Det kræver mod at drive et mediehus i en foranderlig verden, hvor alt går stærkt, og hvor ”breaking news” og ”fake news” dominerer mediebilledet samtidig med, at vi kan få skæld ud, hvis vi ikke dækker Luciaoptoget i den lokale børnehave - men vi er stolte af vores virksomhed, og vi glæder os til fremtiden, slog han fast.
Efter receptionen stod det klart, at Nordjyske’s nye lokaler i den kommende tid ikke blot vil dufte af de arbejdende konsulenter og journalister ... de mange buketter vil lyse godt op og dufte herligt i den mørke januar.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.