Tyranner og terrorister har lært Anja at sætte pris på sin ubekymrede barndom i Tårs
- Det er et alvorligt og sammensat trusselsbillede, vi har i dag, siger Anja Dalgaard-Nielsen, der i dag er chef ved FE
Opdateret kl. 11:16
Hun ved mere om terror-organisationer end de fleste i verden. Og hun har eksempelvis også særdeles god indsigt i de mekanismer, der påvirker konflikten mellem Rusland og Ukraine.
I dag beskæftiger hun sig med hemmelighedskræmmeri på højeste plan hos Forsvarets Efterretningstjeneste. Derfor spiller hun ofte en rolle, når der gøres forsøg på at håndtere den russiske præsident Putin - eller når terrorplaner bliver afværget, ligesom det for nylig er sket i Danmark.
Men fra de beslutninger og de personer 51-årige Anja Dalgaard-Nielsen i dag skal håndtere, er der meget, meget langt - til den barndom, som hun en gang havde i Nordjylland.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.