Hot Shots fik kun et point
Kollektiv offday på hjemmebane.
BRØNDERSLEV: Vendsyssel Hot Shots måtte overraskende nøjes med et enkelt point i mændenes liga i floorball på hjemmebane mod oprykkerne fra Hvidovre, som tog hjem med en sejr på 5-4 efter en scoring i overtid.
Hot Shots kom ellers planmæssigt i front med 3-1, men derefter tog gæsterne over og bragte sig foran med 4-3, inden Dannie Pedersen fik bolden ind til 4-4 assisteret af Thomas Jørgensen.
Den stilling holdt perioden ud ved hjælp af målmand Anders Kjærs storspil mellem stængerne, og så skulle holdene ud i 10 minutters overtid.
Og godt tre minutter senere havde Hvidovres største profil, Stefan Hedorf, scoret det afgørende mål til 4-5.
Dermed fik Hvidovre 2 point med sig hjem, mens Hot Shots måtte nøjes med et enkelt.
- Holdet virkede slet ikke oppe i gear, og vi var ramt af en kollektiv offday, siger cheftræner Kim Olesen.
For Hot Shots scorede Dannie Pedersen 2, Niklas Juul Jensen1 og Andreas Glad 1.