EMNER

Hotel åbner i Gaden

Jomfru Ane Gade består ikke længere blot af barer, diskoteker og restauranter, nu har nyt hotel også adresse i den kendte festgade

Christian Abildgaard vil den første tid drive hotellet selv sammen med sin kompagnon René Sørensen. Med tiden vil de dog finde en forpagter, hvis ikke de selv bliver bidt af at drive hotel. Foto: Grete Dahl
Christian Abildgaard vil den første tid drive hotellet selv sammen med sin kompagnon René Sørensen. Med tiden vil de dog finde en forpagter, hvis ikke de selv bliver bidt af at drive hotel. Foto: Grete Dahl Foto Grete Dahl

AALBORG: Det er nu muligt at overnatte i Jomfru Ane Gade. I weekenden åbnede Christian Abildgaard sammen med kompagnonen René Sørensen nemlig Hotel Jomfru Ane lige midt i restaurationsgaden.

- Det er et nyt og moderne hotel med fokus på kvalitet og hygge. Det er et sted, hvor folk kan hygge sig og slappe af. Hygge går jo aldrig af mode, siger Christian Abildgaard om det nyåbnede hotel.

Natklub som underbo

Han ejer sammen med René Sørensen hele ejendommen i Jomfru Ane Gade 3, hvor der er natklub i stueetagen og nu hotel på første og anden sal.

Placeringen midt i Aalborgs absolutte festgade bekymrer ikke de to nye hotelejere, og de ser det ligefrem som en fordel.

- Vi er jo det eneste gågade-hotel i byen, og det, tror jeg, vil tiltrække mange. Men vi vil selvfølgelig have forskellige typer af gæster gennem ugen, siger René Sørensen.

- I hverdagene vil det nok være voksne og forretningsfolk. Torsdag, fredag, lørdag og søndag, får vi nok flere unge ind. Men det er også et hotel, hvor der er plads til alle.

Fokus på gæsternes behov

Derfor bliver der også tænkt over, hvilke værelser gæsterne får tildelt.

- Hvis en gruppe unge, der skal i byen, tjekker ind, får de værelser her på første sal ud mod gaden. Men er det et par, der for eksempel skal til bryllup lørdag formiddag, så placerer vi dem højere oppe med et værelse vendt med gården, forklarer Christian Abildgaard.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden