Hunde dystede i at følge et spor
DCH-Sydthy har i weekenden været vært for DM i nordisk hundearbejde

Kirsten Christensen var kommet fra Sjælland med sin hund Triton. Foto: Ole Iversen
Galleri - Tryk og se alle billederne.

SYDTHY:23 af landets dygtigste sporhunde og eftersøgningshunde har i weekenden været samlet i Sydthy for at konkurrere om danmarksmesterskabet inden for DCH’s nordiske program.
Det var DCH-Sydthy, der var vært for det store arrangement, ligesom klubben var det for fire år siden. Landsforeningen havde selv bedt om at måtte holde DM i Sydthy igen på grund af muligheden for at lægge nogle af konkurrencerne ude i den smukke natur i nationalparken, fortæller Henrik Damsgaard, formand for DCH Sydthy.
Der blev således lagt spor ud i klitterne ved Stenbjerg og Vorupør til sporhundene at gå efter, og de hunde, der var tilmeldt ronderingsklassen, fik lov at lede efter personer i landskabet ved Lodbjerg.
Selve lydighedsprøverne blev afholdt på Dyrskuepladsen i Hurup, hvor DCH har sine klublokaler.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.