Natur

Hundeskov i Gybels Plantage

Tredje hundeskov i kommunen skal ligge mellem Sølystvej og Kjeldgårdsvej

I en hundeskov mødes hunde og mennesker - uden snor.
I en hundeskov mødes hunde og mennesker - uden snor. Pressefotograf Grete Dahl

SÆBY: Der skal etableres en hundeskov i Sæby.

Det har teknisk udvalg netop besluttet.

Den nye hundeskov skal ligge i Gybels Plantage, og området bliver indhegnet.

Dermed kan hundeejerne lufte deres firbenede venner uden snor, hvilket er et af formålene med en hundeskov.

- Hundeskove er en succes. I hundeskoven i Bannerslund ved Strandby kommer der rigtig mange besøgende, siger formanden for teknisk udvalg, Brian Pedersen (SF).

I øjeblikket findes der tre hundeskove i Frederikshavn Kommune - en i Bannerslund, en i Skagen og nu er der en hundeskov på vej i Sæby.

Men hvad med Frederikshavn?

- Jamen, der er stor interesse. Så jeg vil bestemt ikke afvise, at vi også etablerer en hundeskov i Frederikshavn, siger Brian Pedersen.

Den nye hundeskov kommer til at ligge lidt syd for Gybels Plantage - mellem Sølystvej og Kjeldgårdsvej.

Prisen er 135.000 kroner, der blandt andet går til stier, hegn og låger.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden