Hver fjerde baby går til salmesang
Flere pastorater melder om alt optaget og ventelister
DANMARK: Folkekirkens tilbud om babysalmesang er blevet en bragende succes blandt nyfødte børn og deres mødre. Det viser et forskningsprojekt fra Aarhus Universitet, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten tirsdag.
For bare 10 år siden eksisterede babysalmesang kun få steder i landet, men i dag er det et tilbud i 6 af 10 pastorater, og flere melder om alt optaget og ventelister. Der findes ikke et nøjagtigt tal for, hvor mange babyer der deltager i aktiviteten, men det er omkring en fjerdedel af en årgang, fortæller Marie Vejrup, lektor i teologi på Aarhus Universitet og ansvarlig for projektet.
”15.000 babyer er et konservativt skøn ud fra vores undersøgelser. Det er så populært, at vi kan kalde det kirkens største succes i efterkrigstiden,” siger hun.
9 af 10 deltagere er ikke vant til at sætte deres fødder i kirken - ud over juleaften og til særlige begivenheder. At de kommer til babysalmesang er bemærkelsesværdigt, mener Marie Vejrup.
Hans Raun Iversen, lektor i systematisk teologi på Københavns Universitet, tillægger succesen stor betydning for kirken. De forældre, som går til salmesang med deres baby, vil sandsynligvis ikke melde sig ud af kirken, og mange af dem vil vælge at få deres barn døbt, vurderer han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.