Hvilken type er du?

Synoptik giver dig fire valg - så prøv dig frem

Sådan tager den nyrenoverede butik sig ud.

Sådan tager den nyrenoverede butik sig ud.

AALBORG:Synoptik på Bispensgade har netop gennemført en gennemgribende renovering af forretningen.

I sidste uge blev dørene for den nye butik.

Baggrunden for den gennemgribende renovering har været at gøre brillekøbet lettere og mere enkelt.

Derfor skulle det gerne lede frem til, at kunderne kan orientere sig i brillesortimentet efter, hvilken stil og type de er.

- Det kan nemt føles som en voldsom opgave at købe nye briller, og derfor skal vi som optikere gøre, hvad vi kan for at hjælpe kunderne i hele processen.

- Den nye indretning gør det nemmere for kunderne at købe briller efter, hvilken type de er. Alle brillestel er nemlig opdelt efter køn og type, så kunderne hurtigt kan få et overblik over de briller, som passer til netop dem, fortæller butikschef, Malene Schneider.

Synoptik i Bispensgade har opdelt kundetyperne i fire grupper - Basic, der dækker det funktionelle design, Classic, der omfatter designerbriller, Light, til dem, der ønsker neutrale næsten vægtløse briller og endelig Trend, der er butikkens svar på modentrenden lige netop nu.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Breaking
Få uger før sit exit advarede direktør mod, at mure kan styrte sammen
Luk