Hygge ved høvlbænken

Seniorklub arrangerer aktivitet for børn i sløjdlokale

Bertram Mathiesen Lund er ferm med en skruemaskine, men det er også hans bedstefar, som hjælper til i træværkstedet.
Bertram Mathiesen Lund er ferm med en skruemaskine, men det er også hans bedstefar, som hjælper til i træværkstedet.

Der er sådan lidt Petterson & Findus værkstedsstemning i Øland Medborgerhus sløjdlokale, hvor områdets børn er mødt op i vinterferien for at lave blomsterkasser, fuglekasser, foderbrætter eller geværer i træ. Dagen før havde lokalet været fyldt godt op med børn og voksne, og der blev produceret i alt seks fuglekasser, tre skamler og to geværer.

Det er 10. gang, at Øland Seniorklub arrangerer aktiviteter for børn i efterårs- og vinterferier. Denne formiddag er formanden for Øland Seniorklub, Kaj Jacobsen, værkstedsleder, og Eivin Mathiesen er medhjælper. Og hjælp er der brug for, for børnene må ikke selv bruge de elektriske maskiner, så fuglekasser mm. er udskåret på forhånd, så børnene kan nøjes med at skrue, pudse og male.

Kim Jensen fra Brovst er på besøg i værkstedet sammen med sin søn Tobias på 3 år og datteren Line på 10 år. Han arbejder hjemmevant ved høvlbænken, for som spejderleder tager han tit over med Øland Spejderne for at fabrikere et eller andet.

Pensioneret lærer Kirsten Rask kigger forbi med barnebarnet Niels Kristian. Han er kun to år og ikke helt gammel nok til at være med endnu, men meget interesseret alligevel.

- Hvorfor larmer de sådan? vil Niels Kristian meget gerne vide. Og larmer, det gør de. For her er ingen, der sidder med hovedet ned i en mobiltelefon, iPad eller lignende til at adsprede tiden, hvis seniorerne ikke lige har tid til at hjælpe. I værkstedet er der nemlig forbud mod brug af mobiltelefoner og lign.

- Her er vi alle sammen legende børn, udbryder Eivin Mathiesen sporadisk, men altså ikke lige på det elektroniske område...

Men nu bliver Eivin Mathiesen afbrudt, for barnebarnet Oscar skal have hjælp til at høvle et trægevær.

For begge seniorer gælder, at det er samvær med børnene, der er drivkraften, og seniorklubben tager også Ølands børn med på fisketure, både i fjorden og på havet.

- Vi kan jo ikke længere spille fodbold eller andet fysisk, forklarer Eivin Mathiesen, men det ser nu ikke ud til, at det gør så meget - og snart er der pause med kaffe, kage og sodavand, for høvl og hygge følges ad.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden