Hyttefadsserien kommer fra Skagen
Borgere i Projektafdelingen i Skagen er med til at fremstille de forskellige produkter
SKAGEN: En ny boligserie - Hyttefadsserien - kommer fra værkstedet i Skagen under Projektafdelingen i Frederikshavn Kommune.
Ide og designet er udviklet af Lone Marie Stig fra Skagen.
Hyttefadet har igennem generationer været brugt af fiskere til brug for opbevaring af levende fisk, og det er dette hyttefad, der danner baggrund for ideen og designet af disse interiørting.
I serien, der er udført i træ, findes for tiden en bænk, små bakkeborde, tallerken- eller bogrække, almindelig bakke, brød, flutes, marmeladebakke, servietholder, bestik, serviet- eller tilbehørsholder, plantekrukker og kasser, dør- eller baderist og endnu andre er under udvikling.
I øjeblikket er en del af serien udstillet på Rådhuset i Skagen og Rådhuset i Frederikshavn og Projektafdelingen, Skarpæsvej 80, Skagen - hvor tingene også sælges, ligesom fra Projektafdelingens hjemmeside, PA-shoppen.dk, hvor der også er en hel række andre maritime ting til salg.
Projektafdelingen i Skagen er en del af Projektafdelingen i Frederikshavn kommune, hvortil borgere på forskellige typer af ydelser - f.eks. kontanthjælp, sygedagpenge, ledighedsydelse og dagpenge - kan henvises i varierende time- og tilbudsomfang, afhængig af den enkeltes behov og baggrund.
Og det er dem, der er med til at lave de forskellige produkter.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.