I Agersted løfter de i samlet flok
Agersted Motionscenter officielt indviet med stort rykind af folk i alle aldre
AGERSTED: De kan næsten ikke få armene ned i Agersted.
Byens motionscenter har eksisteret siden november og medlemmerne strømmer til i stort tal, og lørdag eftermiddag fik stedet også sin officielle indvielse af Brønderslev Kommunes formand for fritids- og kulturudvalget, Margit Chemnitz.
- Vi har i øjeblikket omkring 175 medlemmer i Agersted Motionscenter, og inden nytår runder vi 300, smiler formand, Karsten Eriksen, som på hele byens vegne glæder sig over den store interesse.
Foreningen har medlemmer fra både Thise, Grindsted, Dronninglund, Asaa og Lyngså men størstedelen kommer fra Agersted.
- Heldigvis har vi fortsat 500 kvadratmeter yderligere at gøre godt med i lokalerne, der er indrettet i den tidligere værkstedshal og en tilbygning, som har rummet Agersted Smedje, og bygningerne ejes af forhenværende tømrermester, Hans Jørgen Bentsen, og er på hele 690 kvadratmeter.
- Igennem flere år var det et ønske her i landsbyen især fra flere unge at få et sted, hvor de kunne dyrke styrketræning, men nu er det blevet et motionscenter for alle aldre, så det er hele byen, der bakker op, fortæller Karsten Eriksen.
Foreningen håber på økonomisk opbakning fra diverse fonde, men alene indtægterne fra de mange medlemmers kontingent har sørget for, at man er gældfri.
Flere nye tiltag
- Derfor kan vi også tillade os at tænke i nye idéer, og allerførst skal vi have skiftet nogle gamle løbebånd, som er slidte. Formanden håber også, at man kan anskaffe sig et nyt videosystem til spinning til 250.000 kroner.
- Det vil give os helt nye muligheder, og derfor har vi søgt diverse fonde om økonomisk støtte i en sådan engangsinvestering.
Ønske om et multihus
Overordnet håber Karsten Eriksen, at stedet kan udvikle sig til et multihus med alle former for motion og diverse arrangementer med plads til 300 mennesker.
- Motionscentret skal være rygnerven i det hele, men der skal være plads til alle former for hold, og der er allerede nu tale om at lave hundegymnastik, ligesom vi modtager borgere, som via projektet ”Sund By” er på rehabilitering.
- Derfor har vi også to-tre fysioterapeuter med til at lave planer for de medborgere i motionscentret.
Karsten Eriksen gør opmærksom på, at alt i foreningen kører på frivillig basis, og at han især glæder sig over at se, hvordan mange af byens unge mennesker har påtaget sig et ansvar via opgaver i motionscentret.
- Vi er som én stor familie, hvor alle passer på stedet, og for eksempel har vi overhovedet ingen problemer med at få klaret rengøringen.
- Den kører på skift blandt foreningens medlemmer og er helt frivillig.
Har givet et løft
- Så motionscentret har virkelig givet Agersted et løft, som der også er brug for i vores lille samfund.
- Og jeg fornemmer at alle aldre er med, og at det virkelig er noget, man taler om, slutter Karsten Eriksen.
Lørdagens officielle indvielse blev da også noget af et tilløbsstykke med flere end 100 deltagere i Agersted Motionscenter.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.