Detailbranchen

I mål med lån til købmand i krise

Lokale har giver 450.000 kroner i såkaldte borgerlån

Overrækkelsen af de 450.000 kr. foregik på ladet af en stor lastbil i overværelse af omkring 75 lokale borgere i alle aldre.
Overrækkelsen af de 450.000 kr. foregik på ladet af en stor lastbil i overværelse af omkring 75 lokale borgere i alle aldre.

Fredag eftermiddag fik hovedpersonen selv, købmand Hanne Degn, ved en lille seance overrakt en kæmpecheck på beløbet i overværelse af omkring 75 lokale borgere i alle aldre.

Det skete på bagsmækken af en stor lastbil parkeret foran købmandsbutikken, så alle fremmødte kunne se det.

Og der er kommet endnu mere end de 450.000 kr. ind i projektet via de netværksbaserede borgerlån, kunne repræsentanter for arbejdsgruppen bag redningsplanen afsløre.

Vognmand Lars Jensen kunne i sin velkomsttale fortælle, at 110 borgere står bag borgerlånene samt at 50 familier har etableret en konto i købmandsbutikken, så de ikke længere behøver at betale ved hvert indkøb og købmandens likviditet samtidigt er blevet forbedret.

- Pengene skal gå til Skat til at dække gammel gæld i skat og moms, som ellers er noget vi her i Himmerland ikke bryder os så meget om, bemærkede han muntert.

Inden han overlod ordet til købmand Hanne Degn, var der også stor ros til dagens anden hovedperson, Luca Lundgaard.

- Han har nemlig slået sin sparebøsse i stykker for at støtte købmanden her i Ravnkilde, som han siger han ikke vil undvære, oplyste Lars Jensen med en stolt Luca ved sin side.

Købmand Hanne Degn sammen med dagens anden hovedperson, otte-årige Luca Lundgaard, der har slagtet sin sparegris med omkring 1000 kroner og skænket pengene til købmanden, som han ikke vil undvære i byen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden