Igen: GPS til flere hunrede tusinde stjålet
Et navigationssystem til John Deere-traktor er ved midnatstid stjålet fra Tobberup Maskinstation. Systemet havde en værdi af 200.000 kroner
TOBBERUP: Et indbrud omkring klokken 00.00 resulterede i, at Tobberup Maskinstation fik stjålet en af de kostbare GPS-systemer.
Udstyret har en værdi af 200.000, og derfor er det også et yndet mål for indbrudstyve.
Traktorerne stod bag låste porte, og det er kun GPS-systemer af mærket John Deere, der er taget.
- De har bare brækket skærmene af og taget antennen, så var de afsted, oplyser man fra maskinstationen.
Det formodes, at det netop er det fortrukne mærke for indbrudstyve, fordi systemet er lettere at sælge videre og installere i andre maskiner.
Serietyver
Det er ikke første gang at navigationssystemer til traktorer bliver stjålet.
For et år siden oplevede to maskinstationer at få taget udstyr for henholdsvis 200.000 og 700.000.
Har du set noget til tyveriet eller har du oplysninger i sagen, opfordrer Nordjyllands Politi til at man tager kontakt på 114.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.