Jagt

Igen lovligt at jage med falke

I 50 år har det været ulovligt at jage med falke i Danmark - det er det snart ikke længere

Falkene må snart også slå ihjel, når der går på vingerne for en falkoner. Arkivfoto: Torben Hansen
Falkene må snart også slå ihjel, når der går på vingerne for en falkoner. Arkivfoto: Torben Hansen Pressefotograf Torben Hansen

Opdateret kl. 13:10
INDLAND: I 50 år - siden 1967- har det været ulovligt at jage med falke i Danmark. Men på et møde tirsdag har Vildtforvaltningsrådet besluttet at anbefale, at der indføres en forsøgsordning med falkejagt i Danmark, skriver netnatur.dk.

Falkejagt har dog i mange år været et særdeles følsomt område for flere af rådets medlemmer - ikke mindst Dansk Ornitologisk Forening (DOF). Det var da heller ikke et enigt råd, der står bag indstillingen, skriver netnatur.dk

Noget kan dog tyde på, at DOF’s betænkeligheder efterhånden er fundet for lette i takt med den teknologiske udvikling har arbejdet til fordel for falkejagtsagen. Chipmærkning, DNA-kontrol og pejl, der gør det nemmere at spore de fugle, der måtte slippe fri, har med tiden udhulet i hvertfald nogle af de betænkeligheder, som har været fremført af DOF.

Henrik Bertelsen, der er Landbrug & Fødevarers repræsentant i Vildforvaltningsrådet, synes, at beslutningen er god.

- Det er jo ikke noget, der har et stort omfang, og det er meget kontrolleret, siger han til Landbrugsavisen.

Modargumentet om, at det er dyrekamp, er han ikke med på.

- Nogle er imod af principielle årsager, men når man ser på, hvad der sker ude i naturen hver eneste dag, så har jeg svært ved at se, hvad folk kunne have imod det, siger Henrik Bertelsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden