Indvielse af ny rytterstue

En ny rytterstue med kig ud i ridehallen har i mange år været et stort ønske hos de mange brugere, ryttere og forældre, som dagligt kommer på Løvbaksgaard Ridecenter.

Nu er ønsket gået i opfyldelse og Sportsrideklubben Himmerland SRKH og ejerne af Løvbaksgaard holder officiel åbning af rytterstuen søndag 26. marts fra 11 til 14, hvor alle er velkomne til at komme og se det flotte nye lokale.

Dagen vil summe af aktivitet, rytterne vil ride udklædte klasser i både spring og på forhindringsbane, legepladsen og lejrpladsen er åben, og rideklubbens lejrbål vil være tændt, hvis vejret tillader det. Der vil blive grillet pølser og brød og solgt kage, kaffe, øl og vand, lige som det store årlige tombola med sponsorpræmier vil blive afholdt. I Løvbaksgaard shoppen vil der være stort oprydnings udsalg med mange gode tilbud til rytter, hest, hund og kat.

Rytterstuen, som er på hele 66 kvadratmeter inklusive køkken, har været færdig og i brug siden julen sidste år, hvor klubbens juleafslutning med hygge og pakkespil var det første arrangement i de nye omgivelser. Efterfølgende er den nye stue blevet brugt til et flere store fødselsdagsfester, den årlige generalforsamling, spis-sammen-aften i forbindelse med aftenundervisning og dagligt en stuen samlingssted for alle, som kommer på Løvbaksgaard.

Ud over fejringen af den nye rytterstue kan rytterne på Løvbaksgaard også fejre, at ridehusbunden er blevet skiftet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden