Erhverv

Hvor endte de mange tabte containere? Det står klart nu

Specialskib starter bjærgning af ødelagte containere i havet ud for Nordjylland

I kraftig storm natten til 22. december 2023 faldt 46 containere over bord fra det danske containerskib Mayview Mærsk. Det skete ud for den jyske vestkyst, og fem containere drev ind på land ved Klim Strand og Tranum Strand.
I kraftig storm natten til 22. december 2023 faldt 46 containere over bord fra det danske containerskib Mayview Mærsk. Det skete ud for den jyske vestkyst, og fem containere drev ind på land ved Klim Strand og Tranum Strand. Foto: Mærsk

Opdateret kl. 01:50

I kraftigt blæsevejr lige før jul tabte det gigantiske containerskib Mayview Maersk 46 containere i Vesterhavet ud for Nordjylland.

Fem af containerne drev i land på nordjyske strande, og det samme gjorde store mængder vraggods fra andre af de tabte containere.

Fem af containerne drev dengang i land på strande i Nordjylland - og vakte opsigt. Foto: Lars Pauli

Det lykkedes at finde 21 skibscontainere på havbunden efter en langvarig og omfattende eftersøgning.

Fredag går Mærsk i gang med at bjærge de containere - eller rettere resterne af dem. For de er alle ødelagt.

Fakta om de tabte Mærsk-containere
  • 46 containere blev tabt i havet ud for Vestkysten i Nordjylland. natten til 22. december 2023.
  • Fem containere drev i land, 21 blev fundet på havbunden, mens 20 ikke blev fundet
  • Alle containere på havbunden er ødelagt og fundet i brudstykker
  • Fra 5. januar til 14. marts scannede eftersøgningsfartøjer næsten 1.000 kvadratkilometer havbund
  • Indtil nu er der bjærget brudstykker, som samlet svarer til fire containere. De blev hejst op i forbindelse med eftersøgningen tidligere på året.
  • Nu starter arbejdet med at bjærge de resterende dele af containerne.
  • De fleste fundne containere ligger på cirka 40 meters dybde og inden for et område på seks kvadratkilometer.
  • Bjærgningsopgaven udføres af skibet Northern Victoria, der har avancerede navigationssystemer ombord.
Kilde: Mærsk

Specialskibet Northern Victoria udfører bjærgningsopgaven for Mærsk. Et skib med et 600 kvadratmeter stort dæk og en 20-ton kran.

Skibet er udstyret med en særlig klo, som kan samle containerdelene op fra havbunden. På kloen er der lys og kamera.

Vraggods fra de tabte containere på strande i Nordjylland i dagene efter uheldet til søs. Foto: Torben Hansen

Bedre vejr

Kristian Brauner, flådeoperationschef i Mærsk, oplyser, at bedre vejrforhold nu gør det muligt at starte den omfattende bjærgningsoperation.

- Vi bevæger os nu ind i en periode med gunstige vejrforhold, og det er derfor et godt tidspunkt at begynde bjærgningen af de tabte containere. Bjærgningsfartøjet vil genbesøge de steder på havbunden, hvor vi tidligere i år spottede containere, og hvis vi skulle finde flere, vil vi også bjærge dem, udtaler han i en en mail fra Mærsk.

Et af de specialskibe, Mærsk hyrede til at lede efter de tabte containere efter det store uheld i december. Foto: Vesselfinder.com

Nænsom operation

- Der bliver tale om mange brudstykker, vi skal hejse op. Vi er fuldt bevidste om at havbunden også er et stykke vild natur, og vi vil derfor gennemføre bjærgningen så nænsomt som muligt, siger Kristian Brauner og tilføjer:

- Vi vil bjærge så meget som muligt af de containere, vi tidligere har fundet på havbunden, men operationen er også forbundet med usikkerheder, da sandet på havbunden bevæger sig og kan have tildækket noget, som tidligere har været synligt. Omvendt kan det også betyde, at vi finder noget, som lå under sand for nogle måneder siden.

Han kan endnu ikke sige, hvor længe bjærgningsoperationen vil vare. Men det kan næppe klares på en uge, heller ikke ved ideelle vejrforhold, vurderer han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden