Jetsmark IF tabte sagen om kridtstreger

Jammerbugt Kommune ikke forpligtet til at kridte banerne op for idrætsforening.

Jetsmark IF må selv sørge for opkridtning af banerne til foreningens kampe. 
Arkivfoto

Jetsmark IF må selv sørge for opkridtning af banerne til foreningens kampe. Arkivfoto

Jammerbugt Kommune er ikke forpligtet til at opkridte fodboldbaner for Jetsmark Idrætsforening. Det har Højesteret netop afgjort i en principiel sag, der stadfæstede en dom fra Vestre Landsret i 2010. Idrætsforeningen mente, Jammerbugt Kommune efter folkeoplysningsloven var forpligtet til at opkridte fodboldbaner ved Jetsmark Stadion, som kommunen stillede til rådighed for foreningen. Højesteret udtaler, at en kommune ved anvisning af et ledigt udendørsanlæg til folkeoplysende virksomhed skal stille dette til rådighed med den indretning og det udstyr, som anlægget er forsynet med, og som er nødvendigt for, at anlægget kan fungere på samme måde, som når det i øvrigt bruges af kommunen. Særlig tjenesteydelse Der er derimod ikke en forpligtelse til at udføre særlige tjenesteydelser for foreningen. Og netop opstregning regnes for en særlig tjenesteydelse. Kommunen, som ikke opkridtede banerne i for­bindelse med dens eget brug af anlægget, bl.a. til skoler, var derfor ikke forpligtet til at sørge for baneopkridtning. Læs Højesterets dom her .

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.