Jetsmark mest vindende

Takket været positive og engagerede forældre i Jetsmark Judoklub kunne klubbens formand, Arne Nøhr, i Jetsmarkhallen byde velkommen til Vendelbomesterskaberne 2012.

Medaljevinderne sammen med formand Arne Nøhr med vandrepokalen

Medaljevinderne sammen med formand Arne Nøhr med vandrepokalen

Der var også velkomst ved borgmester Mogens Gade til omkring 100 deltagere i stævnet, som også var Jetsmark Judoklubs 30 års Jubilæumsstævne. Borgmesteren roste judoklubben, som upåagtet sin størrelse har formået, at sætte Jammerbugt Kommune på landkortet resultatmæssigt med mange flotte topplaceringer gennem klubbens mangeårige virke. - Jammerbugt Kommune er således lydhør overfor Jetsmark Judoklubs mangeårige ønske om egne klublokaler, sagde Mogens Gade. Jetsmarkhallen stod flot pyntet til stævnet og værtsklubben høstede meget ros fra alle de indbudte. Klubbens forældre stod for et lotteri, som gav penge i klubkassen. Jammerbugt Kommune havde skænket en vandre-pokal til Jetsmark Judoklub, i anledning af klubbens 30 års jubilæum. Pokalen er tiltænkt den mest vindende klub ved Vendelbomesterskaberne, sagde Mogens Gade i sin tale. Jetsmark Judoklub blev for tredje år i træk den klub, som høstede flest medaljer ved mesterskaberne, og kunne derfor modtage pokalen. Der var guld og Guld og Vendelbomesterskab til Andrea Fynbo, Biersted, og Mads Tinø Vangsgaard, Kaas. Der var sølv til Frederik Ankær Rasmussen, Christine Ladelund Nielsen og Emma Purkær, alle fra Pandrup, samt Nick Mølgaard Nielsen og Benjamin Nielsen, Kaas, og Nicklas Vingborg fra Biersted. Bronzemedaljerne gik til Mathilde B. Christensen, Aabybro, Alexander V. Jakobsen, Biersted, Stefan Nørgård Henriksen, Kira Natalia Bokelund, Kaas. Jetsmarks øvrige deltagere ved Vendelbomesterskaberne var brødrene Hjalte og Magnus Thastum, Lucas Morton, Søren Heidelbach, Sebastian Linckert-Nielsen, Mathias V. Jakobsen, Markuss Nikulins, Jakob Imer og Dominic Bulunda Ilunga.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.