Justesen: Vi fortjener at blive oppe
Hobro IK anfører Mads Justesen var en lettet mand efter mandagens sejr
Opdateret kl. 12:13
FODBOLD: Mads Justesen stopper efter denne sæson sin professionelle karriere.
Derfor har det været vigtigt for ham at sikre Hobro IK endnu en sæson i Alka Superligaen. Anføreren var derfor meget lettet efter sejren over Silkeborg IF.
- Det er en kæmpe lettelse. Det har været et år, hvor vi har kæmpet hårdt og spillet noget rigtig god fodbold i lange perioder. Så har vi haft et svært forår rent pointmæssigt, og det er eddermame en flot præstation, at vi her med tre runder tilbage allerede er sikret, siger Mads Justesen.
Mads Justesen lægger efter sæsonen støvlerne på hylden. I hvert fald hvad professionel fodbold angår. Og derfor har det været vigtigt for ham at sikre hjerteklubben en sæson mere i landets bedste række.
- Det har været det altoverskyggende mål. Det er ikke nogen hemmelighed, at hvis vi var rykket ned, så havde det været lidt en bet at melde karrierestoppet så tidligt ud. Jeg synes også, at vi fortjener at blive oppe. Vi er et hold, der har udviklet sig rigtig meget hen ad vejen, siger Mads Justesen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.