Dans

Kærligheden er en kilden sag

Masser af sjov, rock og dans i en ellers alvorlig historie i årets Gundestrupspil

Pensionatets ejer, fru Moes (Marianne Sloth), er så skrap, at hendes mand bliver kaldt for hr. Mast (Jørn Qvist). I forgrunden til højre parrets nevø, John (Martin Jørgensen), som både er langhåret og spiller pigtrådsmusik.Foto: Thomas Vinther
Pensionatets ejer, fru Moes (Marianne Sloth), er så skrap, at hendes mand bliver kaldt for hr. Mast (Jørn Qvist). I forgrunden til højre parrets nevø, John (Martin Jørgensen), som både er langhåret og spiller pigtrådsmusik.Foto: Thomas Vinther Thomas Vinther

Opdateret kl. 20:18

AARS: Årets Gundestrupspil hedder ”Kilden” med undertitlen ”En fortælling om kærlighed og kildevand”, og der er masser af sjov, pigtrådsmusik og dans på scenen.

Det var de 300 tilskuere på premiereaftenen lørdag åbenlyst fornøjede med.

Spillet opføres hver aften i Rævemosen ved Aars til og med fredag 8. august, men onsdag er alle 400 pladser på udsolgt på forhånd.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden