Dronninglund

Kangamiut udvider

Nyt byggeri skal stå klar 20. maj

Det er M2 BYG, som har hovedentreprisen på tilbygningen, og håndværkerne rydder her til side, så der kan holdes rejsegilde.  Foto: Ole Torp
Det er M2 BYG, som har hovedentreprisen på tilbygningen, og håndværkerne rydder her til side, så der kan holdes rejsegilde. Foto: Ole Torp Ole Torp

DRONNINGLUND: - Siden 2011/12 er vores omsætning steget med 30 procent, og medarbejderstaben er fordoblet. Nu laver vi en tilbygning med kontorplads til otte personer og en større kantine, oplyste direktør på Kangamiut Seafood A/S, Ulrik Bjerre Rasmussen, i sin tale ved rejsegildet på virksomheden på hjørnet af Nordre Ringgade og Margrethelund i Dronninglund.

Bygningen er hovedsæde for en international koncern med afdelinger rundt omkring i verden, og produkterne er frossen fisk og skaldyr bl.a. fra Grønland, Barentshavet og Nordatlanten.

Virksomheden startede i 1975 i Niels Rasmussens privatbolig, og i 2001 blev det nuværende hovedsæde bygget.

- Tilbygningen skyldes primært nyansættelser, og det er nok ikke sidste gang, at vi må udvide, men der er jo også god plads til nye udvidelser, fortalte Ulrik Bjerre Rasmussen efter talen og pegede ud på et stort areal vest for virksomheden. Der er i øjeblikket 30 ansat i Dronninglund.

Det er M2 BYG, der i samarbejde med lokale håndværkerfirmaer står for opførelsen af tilbygningen, som efter byggeplanen skal stå færdig 20. maj.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden