kriminalitet, lov og retfærdighed

Kasakhisk præsident melder om orden igen efter dage med uro

Ifølge indenrigsministerium er 26 "væbnede kriminelle" dræbt under protester i Kasakhstan. 3000 er anholdt.

Protests erupt after fuel price rise in Almaty
Protests erupt after fuel price rise in Almaty Mariya Gordeyeva/Reuters

Der er mere eller mindre skabt orden i det hele Kasakhstan efter flere dage med uro og voldelige sammenstød.

Det siger den kasakhiske præsident, Kasym-Jomart Tokajev, i en erklæring fredag.

- En antiterror-operation er blevet iværksat. Styrker for lov og orden arbejder hårdt. Konstitutionel orden er i det store hele blevet genskabt i alle regioner af landet.

- Lokale myndigheder har kontrol over situationen. Men terrorister bruger stadig våben og skader borgeres ejendele. Derfor bør antiterror-aktioner fortsætte, indtil de militante er fuldstændig elimineret, siger Tokajev i erklæringen.

Siden begyndelsen af ugen har der været protester i Kasakhstan. Protesterne blev antændt af højere priser på brændsler.

Demonstranterne mener, at de højere priser er uretfærdige med tanke på landets store energireserver.

Protesterne har ført til voldelige sammenstød mellem demonstranter og sikkerhedsstyrker.

Indenrigsministeriet meddeler fredag, at 26 "væbnede kriminelle" er blevet "udryddet". Mere end 3000 er blevet anholdt. 18 personer fra politi og nationalgarden er blevet dræbt i forbindelse med protesterne.

/ritzau/Reuters

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden