Heste

Klar til at præsentere nyt ride- og naturcenter

Løgstør Rideklub vil gerne have så mange som muligt med i nyt center udenfor byen

Sådan forestiller arkitekten sig, at det nye natur- og ridecenter i Vester Ørbæk ?lige udenfor for Løgstør skal se ud. Tegning: Tegnestuen LBB3
Sådan forestiller arkitekten sig, at det nye natur- og ridecenter i Vester Ørbæk ?lige udenfor for Løgstør skal se ud. Tegning: Tegnestuen LBB3

LØGSTØR: Samtidig med Lanterne-projektet i Løgstør, der skal samle fritids-, kultur- og idrætsfaciliteter i et nyt stort center ved Løgstør Skole, er kommet fra start, så sparkes der nu også for alvor liv i planerne om et helt nyt natur- og ridecenter, der skal opføres i Vester Ørbæk lige uden for byen.

Den nuværende rideklub, der ligger på Sdr. Ringvej, skal nemlig flyttes for at få plads til Lanternen - så derfor har en udflytning af rideklubben til et nyt natur- og ridecenter fra starten været en forudsætning for, at Lanternen kan opføres.

En tidligere landejendom i Vester Ørbæk er forlængst købt op for at huse natur- og ridecentret. Og nu er arbejdsgruppen, der arbejder med centeret i Vester Ørbæk, så langt, at man er klar til at præsentere tankerne.

Det sker på et møde 4. september i Spar Nords mødelokale i Løgstør.

Allan Andersen, der sidder i rideklubbens bestyrelse, og er formand for den arbejdsgruppen, der arbejder med det nye center, glæder sig til at få fremlagt planerne.

- Arkitekten kommer med et forslag, som vi meget ser frem til at præsentere. Men samtidig vil vi også meget gerne have input til meget af det indvendige, så derfor er mødet også en stor og åben invitation til alle foreninger, som kunne være interesserede i at være en del af et sådan center - hvor naturdelen bliver en meget væsentlig ting, siger Allan Andersen.

På forhånd har arbejdsgruppen tænkt, at naturdelen kunne indeholde faciliteter til f.eks. spejdere, hundeklub, mountain-bikere, stavgængere, løbeklub, landboungdom, klatreklub, skoletjeneste.

- Der er garanteret en masse, som vi ikke selv har fået øje på, og som kunne være interesserede, siger han.

Det er beregnet, at det nye ride- og naturcenter kommer til at koste omkring 20 mio. kr. Og langt hen ad vejen er finansieringen på plads.

- Vi har styr på 17 af de 20 mio. kr. på nuværende tidspunkt, og pengene kommer ikke mindst fra en række fonde, siger Allan Andersen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden