Hulsig

Klassisk konflikt i Kandestederne

Debatmøde på Hotel Inger om omstridte hotel- og sommerhusplaner

Hjorts Hotel i Kandestederne skal ifølge planerne udvides og moderniseres, mens Kokholms Hotel skal ombygges til sommerhuse eller ferielejligheder. Arkivfoto: Kim Dahl Hansen
Hjorts Hotel i Kandestederne skal ifølge planerne udvides og moderniseres, mens Kokholms Hotel skal ombygges til sommerhuse eller ferielejligheder. Arkivfoto: Kim Dahl Hansen

HULSIG: Tiltrængt udvikling af et lidt forsømt og skrantende ferieområde med et par badehoteller, der har ondt i belægningsprocenten og røde tal på bundlinjen.

Eller kynisk grundspekulation og kortsigtet udsalg af kommunens arvesølv for at score en hurtig gevinst.

Debatoplægget til udvikling af Kandestederne ligner en klassisk konflikt om benyttelse eller beskyttelse af et sårbart og særpræget naturområde.

Debatmøde tirsdag aften

I aften er der debatmøde på Hotel Inger i Hulsig, hvor planerne præsenteres.

Det er ejerne af Hjorts Hotel og Kokholms Hotel, der ønsker at udvikle området omkring hotellerne. Planerne omfatter 16 nye store sommerhusgrunde, ombygning af Kokholms Hotel til sommerhus eller ferielejligheder samt udbygning af Hjorts Hotel med nye værelsesfløje samt en konferencesal. Desuden foreslår bygherren en mindre rækkehusbebyggelse med hotellejligheder i tilknytning til Hjorts Hotel.

På mødet i aften deltager blandt andet teknisk direktør Christian Roslev og udvalgsformand Anders Brandt Sørensen (S).

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden