Knallert drønede af sted på motorvej
18-årig kvinde fik løftet pegefinger og bøde af politiet for uheldig optræden på motorvej ved Støvring
SVENSTRUP/STØVRING: Nordjyllands Politi fik torsdag ved 9-tiden en stribe anmeldelser fra bilister på motorvejen mellem Svenstrup og Støvring.
- Bilisterne meldte om en knallert, der drønede af sted i motorvejens nødspor. Vi fik en færdselspatrulje dirigeret til Støvring Nord, hvor en 18-årig kvinde blev standset på sin knallert 45, fortæller vagtchef Per Jørgensen, Nordjyllands Politi.
- Hun fik en løftet pegefinger og en alvorlig påmindelse om, at knallerter altså ikke har noget at gøre på motorvejen. Hun kan nu også se frem til en bøde, oplyser vagtchefen.
Hvad der fik den 18-årige kvinde til at vælge motorvejen, forlyder der ikke noget om.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.