København er en billig hovedstad
Det er markant dyrere at bo i andre hovedstæder
KØBENHAVN: For en dansker kan tidens københavnske boligpriser meget vel virke dyre. For en svensker eller nordmand vil den danske hovedstad tværtimod virke billig, skriver Politiken mandag.
En gennemsnitlig ejerlejlighed på 80 kvadratmeter i centrum af København er godt nok oppe at koste næsten 2,5 millioner kroner, efter at priserne er steget med over 20 procent siden starten af 2012.
Men skal man i stedet flytte til det indre Oslo, må man af med næsten 3,7 millioner kroner for en tilsvarende lejlighed. I indre Stockholm er lejlighedens pris helt oppe på 4,4 millioner kroner.
- Vi taler ofte om stigende boligpriser i København, men København er faktisk en forholdsvis billig storby, siger Morten Skak, der er lektor i boligøkonomi ved Syddansk Universitet, til Politiken.
Det er dog ikke boligpriserne alene, som afgør, hvad det koster at bo i de tre hovedstæder.
Skatter og lånerenter er også forskellige i de tre lande. Tager man højde for disse forskelle, er det imidlertid stadig markant billigere at bo i København. Det viser en analyse, som Nykredit har lavet for Politiken.
Det første år koster ejerlejligheden i København godt nok næsten 223.000 kroner til afdrag, renter, skatter og afgifter. Men trods lavere svenske skatter og afgifter bliver udgiften til lejligheden i Stockholm alligevel på 296.000 kroner - 33 procent mere end i København, skriver Politiken mandag.
Lejligheden i Oslo er dyrest i samlede udgifter med hele 337.000 kroner det første år, blandt andet på grund af en højere stempelafgift. I alt hele 51 procent mere end i København, viser analysen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.