Kavalergang eller karaktermord? 173.000 har set Vigeur-journalists opslag på LinkedIn
Vigeur-journalist Caroline Bundgaard har med et opslag om Finlands statsminister, Sanna Marin, nået 173.000 brugere på LinkedIn. Hun efterlyser medier, som tager ansvar for debatten
KOMMENTAR: Finlands statsminister, Sanna Marin, har endnu en gang gjort sig skyldig i… at have det sjovt efter arbejdstid.
Det samme dristede jeg mig til at gøre, da Det Nordjyske Mediehus i fredags inviterede til den årlige sommerfest. Jeg var glad, nedringet og dansede fjollet.
Det gør mig ikke til en dårlig journalist – eller statsminister for den sags skyld. Det er helt andre utilstrækkeligheder, som gør, at jeg næppe bør bestride den post.
Men kan vi snart stoppe med at debattere kvinders fysiske fremtræden? Og kan vi som medier stoppe med at fodre debatten med clickbait og skævvridende artikler?
De spørgsmål stillede jeg på LinkedIn i weekenden, fordi jeg langt hellere vil tale om Sanna Marins klimapolitik, NATO-ansøgning og potentielle visa-forbud for rejseglade russere.
Responsen kan du læse i min fulde kommentar på Vigeur, Det Nordjyske Mediehus’ personlige erhvervsmedie.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.