Ravnkilde

Kommunalt salg af kirkegård?

Nytårsløjer gav smil på læben i Ravnkilde

Her er det kommunale til salg skilt foran hovedindgangen til Ravnkilde Kirke og kirkegård. Privatfoto: Hanne Degn
Her er det kommunale til salg skilt foran hovedindgangen til Ravnkilde Kirke og kirkegård. Privatfoto: Hanne Degn

Opdateret kl. 13:17

RAVNKILDE: Overvejer Rebild Kommune nu ligefrem at sælge kirkegården i Ravnkilde for at styrke den kommunale kassebeholdning her i 2017?

Det spørgsmål kunne godt være opstået hos adskillige borgere i Ravnkilde første nytårsdag.

For her kunne de opleve et kommunalt til salg skilt langs Bygaden 2 placeret lige ved indgangen til kirkegården.

Skiltet var dog af ukendte personer i løbet af nytårsaften flyttet fra den modsatte side af vejen. hvor Rebild Kommune i flere år har forsøgt at sælge en lille byggegrund på blot 452 kvm. på adressen Bygaden 5 efter i 2009 at have revet en faldefærdig bygning på grunden ned.

Nytårsdag kunne købmand Hanne Degn i Ravnkilde ikke modstå fristelsen til at tage et foto af det usædvanlige til salg skilt og lægge det ud som opslag på Facebook for en lukket gruppe i Ravnkilde.

Her har blandt andet provst Holger Lyngberg allerede kommenteret opslaget med følgende ordlyd:

"Den var også til salg for nogle år siden, men der kom ikke et eneste seriøst bud .... så vi må jo nok drive firmaet videre selv!"

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden